Verslo klasės kompiuteriai. Ar tai marketinginis triukas?

verslo klasės kompiuteriai

Verslo klasės kompiuteriai, čia mitas ar jie tikrai egzistuoja? Kompiuteriai yra skirstomi į vartotojų (consumer) ir verslo (business). Akivaizdu, kad pastarieji yra brangesni, tik ar pagrįstai? Juk kompiuteris susideda iš kelių esminių komponentu: korpusas, ekranas, klaviatūra su lietimui jautriu paviršiumi, procesorius, RAM atmintis, ssd diskas, video posistemė ir baterija. Kas gali būti kitokio “verslo klasės kompiuteryje” ir kodėl gamintojai už juos prašo didesnės kainos?
Pabandykime panagrinėti kaip kompiuterius renkasi standartinis namų vartotojas. Tarkime, jis ateina į mažmeninė elektronikos parduotuvę ir renkasi iš ten esančių kompiuterių kuriuos gali palyginti vieną šalia kito. Arba ta pati situacija internetinėje parduotuvėje. Vartotojas renkasi “kuo daugiau skaičių už kuo mažiau pinigų”: svarbu, kad skaičiai nurodyti prie gigahercų, gigabaitų ir video posistemės kartų, būtų kuo didesni, o galutinė suma – kuo mažesnė. Juk nemokėsime už “tiek pat” brangiau, rinksimės pigesnę alternatyvą, tai akivaizdu. Akivaizdu ir gamintojams. Jei Europos bendrijos įstatymai niekaip nereglamentuoja saugomos informacijos namų vartotojų kompiuteriuose, tai kam į eilinį “Asus” (su visa pagarba gamintojui) dėti TPM duomenų šifravimo mikroschemą, kuri kainuoja 10-12$, kuri namų vartotojui tiesiog nereikalinga, o kainą prieš konkurentus išpūs? Taigi, akivaizdu, kad aparatūros reikalingos verslo reikmėms tokiuose kompiuteriuose tiesiog nėra.
Kaip jau minėjau, vartotojai lygina “gigahercus, gigabaitus” ir ieško atvirkštinės proporcijos su kaina. Kaip jau minėjau, gamintojai tą irgi puikiai žino. Gal net geriau. Žino ir tai ko vartotojai skaičiais palyginti negali. Pavyzdžiui korpuso plastiko kokybės. Korpuso medžiagos 3$ kainų skirtumas vartotojui gali atrodyti nereikšmingas ir jis norėtų rinktis tą kokybiškesnį, bet, kai gamintojas “kepa” 5 000 000 kompiuterių, 3$ kainų skirtumas jau yra 15 000 000$ klausimas. Spėkite kurį pasirenka gamintojas į namų vartojimui skirtą kompiuterį, kai vartotojas objektyviai šio pasirinkimo įvertinti negali? Paklauskite bet kurio meistro ardžiusio bent keliasdešimt kompiuterių kaip sekasi po ardymo lygiai taip pat gerai surinkti atgal Acer Aspire serijos kompiuterius. Retas kuris apsieina be klijų. Korpuso plastikas toks trapus, kad veržlių gilzės išlūžinėja pirmu atsukinėjimu. Jei vėliau ir susirenka, tai vos keliais likusiais sveikais varžtais. Jei neplanuojate valyti dulkių iš aušintuvų – kaip ir neaktualu. Prie to paties paminėtinas faktas būtų ekrano lankstai, arba liaudiškai – vyriai. Kai kuriuose namų vartojimui skirtuose kompiuteriuose jie tokie “skysti”, pagaminti iš labai plono ir trapaus plieno, kad jų keitimas yra tapusi “standartinė procedūra”. Lankstai parduodami komplektais po 2, net dabar rasčiau vieno kompiuterio modelio dešiniojo lanksto bent 10 vnt, nes tradiciškai jam lūžta tik kairysis.
Ar susimąstėte kuo skiriasi Windows Home ir Pro versijos? Kainų skirtumas ~ 45€. Ar Pro kuo nors geresnis? Esu girdėjęs iš ne IT profesionalo, kad “Pro versija yra stabilesnė, dirba sklandžiau ir greičiau užsikrauna”. Kaip profesionalas galiu atsakyti – absoliutus mitas. Dar teko girdėti (ir ne kartą) – ar apskritai Home versiją galima naudoti versle? Specialiai skaičiau licencinę sutartį, ten apie tai nė žodžio, vadinasi, kas nedraudžiama – tas leidžiama. Home versiją naudoti darbiniame kompiuteryje laisvai galima. Bet ar norima? Home versija, nepasakysiu nieko naujo, skirta namų vartojimui, tai reiškia, kad ji neturi funkcionalumo, kas yra reikalinga tik verslui: bitlocker (disko šifravimas), Active directory (centralizuotas valdymas) ir t.t. Be viso šito, standartinis įmonės darbuotojas laisvai gali parašyti elektroninį laišką, atsispausdinti dokumentą ir kitus kasdienius ofiso darbus. Problema atsiranda kai reikia atitikti BDAR reikalavimus. Vienas iš jų skelbia, kad duomenys turi būti šifruojami. Kai reikia tai padaryti 2-3 kompiuteriams, visada galima rasti alternatyvų, kai reikia administruoti 10-20-50 kompiuterių, alternatyvų paieškos gali virsti košmaru administratoriui. Daug paprasčiau yra naudotis integruotu funkcionalumu, kurio, Windows Home versijos tiesiog neturi.
Ar namų vartotojas gali turėti reikalavimą “galimam garantiniam aptarnavimui – 24/7, 4 valandų reakcijos laikas, kliento darbo vietoje”? Tokio norėtų beveik kiekvienas, bet ar sutiktų už tai mokėti atitinkamą kainą? Verslo įmonės to dažnai prašo ir joms darbuotojų prastovos yra labai svarbu. Svarbiau už kelis šimtus papildomų eurų. Gal ir nustebinsiu, bet perkant verslo klasės kompiuterius tokių gamintojų kaip HP, Lenovo ir Dell yra galimybė papildomai įsigyti garantinius pratęsimus nuo 3 metų “pristatant į servisą” iki 5 metų “24/7 kliento darbo vietoje 4 valandų reakcijos laikas”. Yra galimybė tokių pratęsimų ir nepirkti, bet gamintojas tai nežino kuriam kompiuteriui bus nupirktas, o kuriam – ne. Garantinius aptarnavimus įskaitant ir 24/7 su 4 valandų reakcijos laiku, žinoma, kad techniko darbą apmoka gamintojas. Reiškia, gamintojas daro kompiuterius taip, kad sekmadienio naktimis technikams reiktų lakstyti kuo mažiau.
Apibendrinant ir atsakant į klausimą ar pagrįstai gamintojai verslo klasės kompiuterius parduoda brangiau – tikrai taip. Jie turi visą techninę bazę, kad atitikti reikiamus BDAR bei bet kokius IT saugumo standartus. Dažnai turi ir tam skirtą komplektuojamą programinę įrangą. Jie pagaminti akivaizdžiai kokybiškiau neatsižvelgiant į tai vartotojas gali greitai palyginti su konkurentų gaminiu ar ne. Be to, šioje vietoje labai svarbi reputacija – pagaminus nekokybišką ir problemas keliantį gaminį prarasi ne vieną klientą, o ištisas korporacijas su dešimtimis tūkstančių kompiuterizuotų darbo vietų ir ne vieneriems metams, todėl gamintojai stengiasi nerizikuoti. Retai kada verslo klasės kompiuterį nupirksite su Windows Home versija ir net jei manote, kad šiandien Jums funkcionalumo pakanka, poryt jau galite nuspręsti, kad BDAR reikalavimų laikytis vis tik būtina, neteks dėl to pakeisti nei operacinės sistemos, nei paties kompiuterio. Ir, galų gale, pirkdami verslo klasės kompiuterį, pats galite nuspręsti kiek gamintojo garantijos norite. Tarkime, LENOVO ThinkPad E14 G4 su apliejimui atsparia, šviečiančia klaviatūra kainuoja ~1000€ + PVM, garantijos pratęsimas iki 3 metų 76€ + PVM, o pratęsimas iki 4 metų “sekančią darbo dieną kliento darbo vietoje” – 202€. Spręsti Jums.

Nuotolinė pagalba

Pasirinkite operacinę sistemą

This will close in 20 seconds